MOTTO

Vítám Vás na Cákalských stránkách...Zdravím všechny pravidelné i náhodné návštevníky mých osobních webových stránek. Zachycuji zde písmem a fotem svoje zážitky a poznatky z cest, okolní události, myšlenky a názory, trochu své i jiné historie.Věřím, že Vás tu na Cákalských stránkách něco z uvedených článků, zpráv nebo meditací zaujme a třeba i inspiruje...

LZT

Napište nám

tauernradweg - tauernská cyklostezka

Poznávání vyhlášených cyklotras nás tentokrát zavedlo na Tauernskou cyklostezku do rakouského kraje Pinzgau. Stezka začíná přímo pod známými krimmelskými vodopády, vede do Zell am See podél řeky Salzach a tam se dělí na dvě větve. Jedna pokračuje dál podél Salzachu do kraje Pongau a dále k Salzburgu, druhá větev přechází rozvodí s řekou Saalach a obchází berchtesgadenský výběžek z druhé strany. A míří také k Salzburgu, kde se větve sbíhají ... Končí v Passau. Celá měří 325 km, více na...www.tauernradweg.com

Osmičlennou výpravu tvořily tři rodinné týmy a dva singl jezdci. Sjíždíme se za deštivého čtvrtka 5.června 2008 v hostinci Marienhof, přímo proti konečné vlakové zastávce Krimmel. Důvod je jasný, pod stan se nikomu nechce, vody je všude plno a stále kape.

V podvečer stíháme vodopády, oficiální začátek cyklostezky, v hostinci byt a stravu ... a je to v pohodě a suchu. Seznamovací večírek se kvůli pozdnímu příjezdu druhé skupiny a únavě borců tentokrát nekoná .

V pátek startujeme po poněkud delším převozu aut až téměř v jedenáct. Spojení busem zpět je přeci jen zdlouhavé a celá operace převozu do Zell am See trvá více něž dvě a půl hodiny. Počasí nám přeje až do odpoledních hodin. Zdoláváme trasu skoro 70 km. Stezka je výborně značena velkými zelenými tabulemi, má plno odboček a je dobré se nenechat nachytat. Vede často po násypech říční regulace a při řazení lze vystačít se dvěma převody. Chyběly už jen ty výhledy na Alpu. Ta se nechce ukázat. Údolí se rozšiřuje a luka se seníky po většinu trasy připomínají jízdu kolem Třeboně.

Bohužel přichází těsně před Kaprunem déšť a do kempu dojíždíme v protivodní výstroji. Je poctivě zalito a tak radši volíme přespání v erárních pronajatých stanech s postelemi a předsíní. Jsou prostorné a je to kempingový luxus za stejnou relaci jako ve vlastních.

Noční liják slábne až ráno kolem deváté. Operativně zkracujeme trasu a přejíždíme do Saalfeldenu. Okolí Zell am See je pro převozní manipulaci nepřehledné a stísněné, navíc v mokru... Svezení ze Saalfeldenu do Loferu má jen 26 km, ale je to ovšem lahůdka po asfaltové cyklostezce úzkým údolím mezi skalami. Mlhy se váleji, ale vyčasí se a dojíždíme se sluncem v zádech brzo odpoledne.

Program pokračuje tříkilometrovým výšlapem do soutěsky řeky Saalach , tzv.Teufelsschlucht (že by čertova???) ... Je velká voda a je na co se dívat.

Kempujeme a souplachtíme v kempu v Loferu, dopíjíme baterii lahví červeného vína ... jak to má na zájezdu být ... už při rozlučkovém večírku.

Závěrečná etapa se vždy plánuje raději poloviční. Do Bad Reichenhall v Německu je to slabých 30 km. Rychle převážíme auta a začíná kapat, za chvíli pěkně leje a to nás stojí přes hodinu času čekáním ... Rozvažujeme co s tím ... Na trasu ještě za deště vyjíždí jen pětičlenná skupina.Po chvíli už jen pokapává a v cíli jsme při modré obloze nad Alpou.

Před cílem stavíme na pivko v osvěžovně s předzahrádkou. Borci jsou v cíli oceněni obligátním pišingrem pro účastníky zájezdu za podaný výkon. Bilance je dobrá, 122 našlapaných kilometrů a dvě navštívené přírodní turistické lokality ...

Poslední popsaný úsek je krajinová lahůdka. Opravdová Mócartromantikštráse, jak stojí uvedeno v místních průvodcích pro turisty a jak bylo ostatně účastníkům slibováno. Úsek řeky pod Loferem je i pěkná vodácká trasa. Při využití autobusového spoje v ranním čase je pak skvělý jednodenní trip trasa ze Saalfeldenu do Bad Raichenhall, necelých 60 km. Prostě dobrý tip na výlet při cestě okolo Salzburgu. Pro zvědavé účastníky a ty co váhají ... kam se mohou příště s CCK roztěšit ???? Nepochybně se bude rozhodovat mezi Isarradweg a Moravsko-slovenskou Marchpanoramaweg ... ale kdoví, jak to bude ...

LZT - červen 2008